Duyurular
İstatistikler
Bugün : 29
Toplam : 7345401
Ip No : 3.227.251.94
Online :
Site İçi Arama
Aranacak Kelime
Hamile Kalmaya Karar Verdiğinizde

Hamile kalmaya karar verdiğinizde

Hamile kalmadan önce nelere dikkat etmelisiniz, neler yapmalısınız….

 

Gebelik öncesi muayene

Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken gebeliği takip etmesi istenilen hekim ile temasa geçmek ve muayeneye gitmektir. Bu ziyaret esnasında hekim kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olur ve gebelik ile ilgili yaşam şeklindeki bazı değişiklikler ile ilgili plan yapar.

 

İlk görüşmede detaylı bir fizik muayene yapılır. Gebelik esnasında gelişen-büyüyen bebeğe olumsuz etkileri olabilecek bazı enfeksiyonların durumu araştırılır. Gerekirse aşı uygulamaları yapılır.

 
Kişinin kronik bir rahatsızlığının olup olmadığı önemlidir. Guatr, şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon gibi bazı önceden bilinen hastalıklar varsa kontrol altına alınır.

Düzenli ya da düzensiz kullanılan ilaçlar hekim ile tartışılır, bunların gebeliğe ve bebeğe olan etkileri değerlendirilir.

Hem anne hem de baba adayının aile geçmişleri, soylarında genetik geçiş gösteren herhangi bir anomali ya da hastalığın olup olmadığı öğrenilir. Bu tür bir problem varlığında hekim gebelik öncesi genetik danışma veya genetik tetkikler yaptırır.

Gebeliğe hazırlık
Gebelik ve bebek sahibi olmak anne ve baba için mükemmel bir motivasyon aracıdır. Bu kararı veren pek çok kadın kötü alışkanlıklarından kendi isteği ile vaz geçmekte, pek çoğunun eşi de destek olmak maksadıyla ona uymaktadır. Sonuç; daha sağlıklı bireyler ve aileler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sigara

Sigarayı bırakmak için anne olmayı istemekten daha iyi bir sebep olamaz. Sigara kadında yumurta, erkekte sperm sayısı ve kalitesini azalttığından gebe kalmada güçlüğe neden olabilir. Sigara içen gebelerin bebekleri düşük doğum ağırlıklı olmakta, düşük ya da erken doğum, anormal bebekler daha sık görülmektedir.

 
Tütün kullanımı gebelik dışında da kadın yaşamını olumsuz etkiler. Ciltte incelme, kırışma, yaşlanma, kuruluk, kötü beden kokusu, ağız hijyeni bozukluğu ve bunlardan daha da önemlisi; cinsiyete bağlı olmayan kanserlerdeki artışa ek olarak, rahim ağzı ve meme kanserlerinde de artış görülmesidir.

 

Sigara, tıpkı aşk ve sevgi eksikliği gibi, kadın sağlığı ve güzelliğinin önemli düşmanlarından biridir.

 

Eski filmlerde ve eski günlerde sigaranın, estetik bir fenomen olarak kadın kavramıyla birlikte kullanıldığı günler geride kalmıştır. Şimdi sigara, kadınlarda olumsuz bir profil oluşturmaktadır.

 
Alkol
Benzer şekilde alkol de gebe kalma şansını bir miktar azaltır. Anne karnında alkole maruz kalan bebeklerde uzun dönemde zekâ gerilikleri, öğrenme bozuklukları, davranış bozuklukları görülebilir. Alkol erkeklerde de sperm sayısı ve kalitesini azaltır. Anormal bebek görülme oranı artar
Stres

Yapılan bir araştırmada infertilite tedavisi gören kadınlarda stres gidermek maksadı ile meditasyon yapanların daha kolay hamile kaldığı sonucuna varılmıştır.

En sağlıklı ve kolay stres giderici şey egzersizdir.

 

Beslenme

Gebelikte olduğu gibi gebe kalmaya karar verildiğinde de beslenme önemlidir. Suni tatlandırıcılar, kafein gibi pek çok maddenin kullanımından vazgeçilmelidir. Kilo fazlalığı varsa bunları vermek için en iyi dönem gebelik öncesidir. Çünkü gebelikte zayıflatıcı diyetler önerilmez.

Gebe kalmadan önce günlük folik asit takviyesi gerekir. Günlük alınan ve en az bir ay önceden başlanan 400 mikrogram folik asit bebekteki sinir sistemi anomalilerini büyük oranda azaltır.

Kılıçbalığı, orkinos, merlin, köpekbalığı ve uskumru gibi uzun yaşayan etçil balıklar yerine, yöresel küçük doğal balıklar yenmelidir. Bu balıklarda ağır metallerin biriktiği bilinmektedir.

Karaciğer ve havuç yüksek miktarda A vitamini içerdiklerinden dolayı yenmemelidir. Havuç çok istenirse haftada bir kez yenilebilir.

Genel olarak bakıldığında yiyecek maddeleri doğal ve tazeyse yukarıdaki istisnalar dışında yenilebilirler.

Gebelik dönemi için en güzeli, birkaç küçük değişiklikle “Akdeniz Mutfağı” dır!

Önemli noktalar
Her ne kadar plan program yapılsa da gebelik çoğunlukla sürpriz bir şekilde ortaya çıkar.

Hiç olmazsa, korunmanın bırakılmasının planlandığı andan itibaren gebelikte sakıncalı olabilecek durumlardan uzak durmakta fayda vardır.

 

Sevgilerle sağlıklı mutlu bir hamilelik süreci dilerim! 

 

Hesaplamalar
Hesaplama Türü
11-14 Hafta Testleri
Ayrıntılı Tarama Zamanı
3'lü, 4'lü Test Zamanı
Şeker Taraması
Doğum Günü
Son Adet Tarihiniz
Sonuç
Dikkat:
Bilgisayarınız bugünün tarihini
olarak gösteriyor. Hesaplayıcı tarama zamanınızı bu tarihe göre hesaplanacaktır.
Saat
İletişim Bilgileri
Dr Soner Recai Öner
Telefon : 0 232 463 29 56
    0 551 980 43 90
GSM : 0 532 241 63 19
E-Posta : drsro@hotmail.com
Adres : 1359 sokak Umut Sitesi No:1 Kat: 3 Daire: 12 Mimar Sinan Mahallesi Alsancak Konak - İZMİR